Manufacturing Companies for melamine rectangle tray to Greece Manufacturers
Manufacturing Companies for melamine rectangle tray to Greece Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 17inch Melamine Rectangle Tray |
| Item No. | TR080 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for Manufacturing Companies for melamine rectangle tray to Greece Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Naples , Turkey , Peru , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Want a cost effective way to give your kitchen a new lease of life? Then why not paint your laminate cupboards using White Knight Laminate Paint. Follow professional painter Roy Evans’ step by step guide to restore your kitchen with ease and achieve a professional result.
Any questions,feel free to contact me.
Email:sales@chinesepacker.com Skype:zhang.tracy6
http://www.chinesepacker.com
Chick here to subscribe us
https://www.youtube.com/channel/UCZO2zKOPk7OImW9HZQpsp6A
Aluminum Foil Tableware Making Machine Disposable Tableware Production Line Manufacturer
Specifications
Disposable Plastic Tableware Production Line
1.CE&ISO standard
2.Temperature digital display
3.Digital system and to
Disposable Plastic Tableware Production Line
The working process as below:
Loading PS foam sheet—heating area (heating by remote infrared ceramic heater)–forming area (vacuum Forming, press forming and synthetically forming) –formed PS foam sheet. Then go to the cutting off machine for final products.
1. It can produce PS foam food box/ container, foam(egg/meat/fruits) tray, hamburger box, bowls and plates etc
2. It adopts temperature digital system and it is convenient for the workers to check the temperature of each heating zone quickly. Also it is easily operate and make more effectively.
3. It adopts Japanese servo motor & drive, Mitsubishi PLC mechanical and electronic integration control, touch screen for operating.
4. It is an all-powerful thermal forming machine with integration of vacuum forming, press forming and synthetical forming.
5. It is widely used for proceesing all kinds of PS foam sheet and packing industry.
6. It is easy to operate and of high efficiency, while it features reliable stability, large forming area, fast speed, highly auotomatic and economic on mampower.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.











