12 Years Manufacturer melamine coasters to United States Factories
12 Years Manufacturer melamine coasters to United States Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to provide you with excellent service of processing for 12 Years Manufacturer melamine coasters to United States Factories, The product will supply to all over the world, such as: Seychelles , United States , Juventus , So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our specialist after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So please make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We are confident that we are going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
What Types Of Soup Spoons Do You Need?
Soup spoons can be found in a wide variety of shapes, sizes, and colors but they can usually be classified by the size of the bowl or the part of the spoon that is used to hold the soup. In general, the exact type of soup spoon you will need will depend on the type or texture of the soup you are serving.
Some kinds of spoons are used in certain cultures and for their respective recipes such as the Chinese soup spoon. Chinese soup spoons are most often made from ceramic or porcelain and feature a flat, oval shaped bowl with a thick handle. This type of soup spoon is ideal for thicker soups such as those containing noodles as well as for thinner, broth based soups.
In Greece, fasolada spoons made from either a strong metal or wood are in order for thick soups as they have a deep, sturdy bowl. For Caribbean inspired foods such as callaloo, a thick soup made with crab meat and okra, use wooden callaloo spoons with their generous, oval shaped bowls.
For creamy soups, choose spoons made from silver or basic plastic. Smaller cream soup spoons hold about a teaspoon of soup and are best for bisques and the creamiest, smoothest of soups. The larger type of cream soup spoons with its bigger bowl and longer handle is better suited for heartier soups such as chowders and gumbos that contain chunky ingredients like pieces of shrimp.
For broth based soups choose oval soup spoons, sometimes called place spoons, and also usually made from plastic or silver. The oval shaped bowls of these spoons feature a pointed tip and can hold about a tablespoon of soup. These larger spoons often double as serving spoons and can be used for eating and serving other dishes such as casseroles or desserts.
Winter Vegetable Soup Recipe
What You Need
• 6 cups water
• 3 tablespoons extra virgin olive oil
• 2 teaspoons kosher salt
• 1 medium onion, diced
• 2 medium Yukon Gold potatoes, peeled, diced
• 3 medium leeks, thinly sliced
• 3 medium carrots, peeled, diced
• 3 medium parsnips, peeled, diced
• 2 medium turnips, peeled, diced
• 1 small celery root, peeled, diced
• 1 small fennel bulb, trimmed, cored, diced
• 2 garlic cloves, smashed
• Freshly ground black pepper to taste
How to Make It
In a large saucepan with a lid, combine the water with 2 of the 3 tablespoons of olive oil and the kosher salt and bring the mixture to a boil.
Add in the diced onions and potatoes, the sliced leeks, diced carrots, parsnips, turnips, celery root, fennel, and the smashed cloves of garlic. Season the vegetables generously with freshly ground black pepper.
Simmer the mixture over low heat with the lid halfway off for about 30 minutes or until all of the vegetables are tender.
Ladle the winter vegetable soup into individual bowls and drizzle the remaining tablespoon of olive oil evenly atop of each bowl and serve immediately.
Serves 6
M&M Candy Ice Cream Surprise Toys Cup Peppa Pig Superhero Finger Family Nursery Rhymes Learn Colors
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.











