Hot-selling attractive price melamine dog bowl to Armenia Factories
Hot-selling attractive price melamine dog bowl to Armenia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Sticking for the perception of "Creating goods of high quality and making good friends with people today from all around the world", we constantly set the interest of shoppers to begin with for Hot-selling attractive price melamine dog bowl to Armenia Factories, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Kuwait , Chile , Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. We hope to cooperate with more customers for mutual development and benefits. We welcome potential buyers to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is the 4 color pad printing machine with conveyor , can be used for the CMYK printing on the plastic dished and CD/dvd .
Email:sino@cn-print.com
Phone:+86-13652591239
Kathy Xu
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!











