12 Years Factory wholesale melamine platters to Jordan Factory
12 Years Factory wholesale melamine platters to Jordan Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We attempt for excellence, provider the customers", hopes to be the most beneficial cooperation team and dominator enterprise for staff, suppliers and shoppers, realizes value share and continuous advertising for 12 Years Factory wholesale melamine platters to Jordan Factory, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Serbia , Anguilla , We welcome you to visit our company & factory and our showroom displays various products that will meet your expectations. Meanwhile, it is convenient to visit our website. Our sales staff will try their best to provide you with the best services. If you need more information, please do not hesitate to contact us via E-mail, fax or telephone.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.allendesigners.com/products/lowprice_fastship_half_vision_showcases
Our lowest priced and most popular half vision showcases ship completely assembled in 2 to 4 days from the closest of our 3 factory distribution centers. Exceptional quality, ready-for-use half vision showcases are 38″ high x 18″ deep, and are available in 48″, 60″, and 70″ lengths in 4 durable melamine laminated colors. Tempered safety glass front viewing area is 18″ high, and includes one row of adjustable 10″ deep glass shelving. Rear storage cabin is 10″ high. Includes lock installed in white hardboard sliding doors (west coast factory has matching color doors). Ships by truck-line for curbside delivery
The Acetone is not actually “dissolving” the Styrofoam. Here is what is happing. When styrofoam is placed in acetone, the long polymer strands are dissolved, releasing the trapped air and causing the structure to disintegrate. However, the insoluble crosslinked parts of the polymer keep the polystyrene from dissolving entirely, in much the same way as buoys on nets keep the entire net from sinking to the bottom of a lake. Once the acetone evaporates, you are left with a hard crosslinked polystyrene residue.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.











