Popular Design for melamine ice cream bowls for Kuala Lumpur Manufacturers
Popular Design for melamine ice cream bowls for Kuala Lumpur Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We've got a specialist, effectiveness staff to supply high quality service for our shopper. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Popular Design for melamine ice cream bowls for Kuala Lumpur Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Singapore , Algeria , Milan , It is our customers' satisfaction over our products and services that always inspires us to do better in this business. We build mutually beneficial relationship with our clients by giving them large selection of premium car parts at marked down prices. We provide wholesale prices on all our quality parts so you are guaranteed greater savings.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7756679?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-424587
Margaritaville Set of 4 Dinner Plates
Margaritaville is a mood, a mindset to relax and escape from the daily grind. Set the perfect tropical party atmosphere with these colorful plates. The sea…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #424587
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.











