11 Years Manufacturer melamine meal tray for Serbia Importers
11 Years Manufacturer melamine meal tray for Serbia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We insist on offering high-quality production with great enterprise concept, honest product sales and also the finest and fast service. it will bring you not only the superior quality solution and huge profit, but the most significant should be to occupy the endless market for 11 Years Manufacturer melamine meal tray for Serbia Importers, The product will supply to all over the world, such as: St. Petersburg , Netherlands , Luxembourg , We are eager to cooperate with foreign companies which care much on the real quality, stable supply, strong capability and good service. We can offer the most competitive price with high quality,because we are much MORE PROFESSIONAL. You are welcomed to visit our company at any time.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I’ve gotten lots of viewer questions lately asking if you can use a vacuum chamber instead of a pressure pot to cast resins with, and frankly I didn’t have a very good answer! So, I called up Alumilite to get an informed answer and thought I’d share my findings.
Big thank you to Carol at Alumilite for taking the time to help me out!
NV WOODWERKS WEBSITE: http://nvwoodwerks.com
TWITTER: http://twitter.com/nvwoodwerks (@nvwoodwerks)
FACEBOOK: http://facebook.com/nvwoodwerks
PINTEREST: http://pinterest.com/nvwoodwerks
www.anhagar-marble.com
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.











