11 Years Manufacturer melamine divided plate for Luxemburg Importers
11 Years Manufacturer melamine divided plate for Luxemburg Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We have been proud from the higher consumer gratification and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product or service and service for 11 Years Manufacturer melamine divided plate for Luxemburg Importers, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Turin , Austria , we have all day online sales to make sure the pre-sale and after-sale service in time. With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we are trying our best to be your good partner.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Putting the fun in “functional” Zak Designs Garden Series is known for its whimsical pop art pieces that is sure to bring spring into your home all year around. The Garden Series features tabletop and kitchen prep items that are shaped like whimsical flowers. Items in the Garden Series are perfect for seasonal gift giving and entertaining. The Rose Bowl sets are available in the large serving size or condiment size while the colander sets feature a unique and functional patented sculpted rose design. See more at: http://www.zak.com/zak_garden_series_collection?utm_source=youtube&utm_medium=link&utm_content=garden_colanders
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.











