Wholesale PriceList for melamine dinner plate to Cyprus Factories
Wholesale PriceList for melamine dinner plate to Cyprus Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Reliable good quality and very good credit standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering to your tenet of "quality 1st, purchaser supreme" for Wholesale PriceList for melamine dinner plate to Cyprus Factories, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Qatar , Mauritius , Abiding by our motto of "Hold well the quality and services, Customers Satisfaction", So we provide our clients with high quality products and excellent service. Please feel free to contact us for further information.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8194528?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-503931
Curtis Stone Mix, Store and Look 6piece Bowl Set with Clear Lids
Curtis wants you to mix it up. With this set of stainless steel bowls, you get the sizes you need for just about every dish you…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #503931
Brand: Falcon GI Pipe Client: Pran-RFL Group Head of Marketing: Mursed Muneem Brand Manager: Riaz Khan Agency: Grey Advertising Bangladesh LTD.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!











