Wholesale price for Melamine serving tray for Montpellier Manufacturer
Wholesale price for Melamine serving tray for Montpellier Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our goal is usually to deliver high quality items at aggressive price ranges, and top-notch service to shoppers around the entire world. We're ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their high quality specifications for Wholesale price for Melamine serving tray for Montpellier Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Niger , Washington , Montreal , You can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products and ideas with us!!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Jane Zhang
Mobile/whatsapp/viber: 0086 13792591758
Email: janeyuxiao@hotmail.com
Skype: janebelieve
Wechat/QQ: 158265953
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
Disposable PS foam food box production line
EPS plate forming and cutting machine manufacturer
Polystyrene Plate Machine Line
PS lunch box foaming machine
ps disposable lunch box machine,ps foam plastic one-off lunch box forming machine,ps foam disposable fast food box making machine
Take Away Fast Food Box Making Machine
PS Foam Sheet Extrusion LinePS Foam Sheet Extruder uses a tandem screw
technology to produce fine-blocked cell-structured extruded Polystyrene foam
sheet with high strength and a pearly and even surface, in a continuous roll,
from Polystyrene injecting an eco-friendly blowing gas and additives. It has a
user-friendly operating system with Inverter controlled driving, Digital
Temperature control and Hydraulic screen changer
Applications Of Product
External packing material for food, fruit, cosmetics and internal cushioning.
Packaging for high-grade goods, industrial machinery parts.
Container for pharmaceutical & medical products.
Various types of lunch boxes, trays and containers
Toy and educational materials due to easy-fabrication
Advertising and stationary board etc.
EPS PS foam tray making machine mainly has three main machines:
1. PS foam sheet extruder: make PS foam sheet, capacity is from 50-600kg/h.
2. Fully auto forming and cutting machine: form PS foam rolls to different foam box/container/tray/plate/bowl etc by changing the moulds
3. Plastic recycle machine: recycle waste to granules for making PS foam rolls
A. PS Foam Sheet Extruder
PS Foam Sheet Extruder uses a tandem screw technology to produce fine-block cell-structured extruded polystyrene foam sheet with high strength and a pearl and even surface, in a continuous roll, from polystyrene injection an eco-friendly blowing gas and additives. It has a user friendly operating system with inverter controlled driving, digital temperature control and so on.
B. Fully auto forming and cutting machine
Fully automatic forming and cutting machine integrates forming, cutting and stacking (trimming) at the same time. It has the features of saving labor, improving efficient, lowing labor intensity and reducing production cost. It adopts PLC controller and touch screen to control the working program. Two workers are enough for whole production line.
The machine is plastic sheet forming equipment in one step with following process: transporting sheet, heating, forming, cutting, stacking and winding waste edge.
C.Plastic recycle machine
Plastic recycle and pelletizing machine is designed to reclaim the foamed polystyrene materials almost identically to new ones with its own superior filtering performance.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!










