China supplier OEM christmas melamine dinnerware to Nigeria Factories
China supplier OEM christmas melamine dinnerware to Nigeria Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We emphasize enhancement and introduce new solutions into the market just about every year for China supplier OEM christmas melamine dinnerware to Nigeria Factories, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Jersey , Belgium , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I designed and built this 12′ long panel saw to make accurate, clean and square cuts to cabinetmaking standards. The goal was square and straight edges suitable for running through an edgebander with no re-cutting. Based on European designs like Striebig and Holz-her panel vertical saws.
I have enough extra extrusion to build 1 or 2 similar panel saws. It’s too long and heavy to ship it, but if you want to buy some I’m in Los Angeles.
[http://www.indiamart.com/ahuja-impex-gurgaon/] Ahuja Impex is listed amidst the renowned manufacturers, exporters and suppliers of high quality collection of Acrylic Crockery. Our highly useful array comprises Acrylic Spoons, Thalis, Bowls, Trays, Plates, Dinner Sets and Fast Food Crockery Items. The offered crockery items are extensively acknowledged due to their various attributes like supreme quality, durability, easy to clean, light weight and long lasting nature.These are made available in various sizes, shapes, designs, colors finishes, polish, prints and other related specifications for our esteemed clients. Our professionals use advanced production technology to fabricate these products in compliance with the international quality standards.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.











