Wholesale price for melamine mixing bowls for Senegal Factory
Wholesale price for melamine mixing bowls for Senegal Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
With our rich experience and considerate services, we have been recognized as a reliable supplier for many international buyers for Wholesale price for melamine mixing bowls for Senegal Factory, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Manila , kazakhstan , They're durable modeling and promoting well all over the world. Under no circumstances disappearing key functions in a brief time, it's a must for yourself personally of fantastic quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the business make an awesome efforts to expand its international trade, raise its enterprise. rofit and improve its export scale. We have been confident that we will have a vibrant prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this video, I show some close-up cuts of the “push cut” will results in a great surface finish on the outside of a bowl.
Watch Woodturning How-To videos with Steve Fulgoni at The Woodturning Store. Steve shows woodturning tips, turning techniques, woodturning product reviews and support for Hurricane Turning Tools and Robust Lathes.
Please subscribe to The Woodturning Shop and send me any comments or suggestions.
Check out my website at:
http://www.thewoodturningstore.com or
http://www.woodturner.co.
On my website you will find Hurricane Tools and Chucks, Projects Supplies and I am also an authorized dealer for Robust Lathes and tools
Steve turns on a Robust American Beauty Lathe and uses Hurricane Turning Tools
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!











