Wholesale Price 13inch Round Melamine pizza plate to Guinea Factory
Wholesale Price 13inch Round Melamine pizza plate to Guinea Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT203 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.9 |
| Shipping Weight (kg) | 7.9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our company continuously improves our product quality to meet the needs of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of Wholesale Price 13inch Round Melamine pizza plate to Guinea Factory, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Czech Republic , Malta , Adhering to the principle of "Enterprising and Truth-Seeking, Preciseness and Unity", with technology as the core, our company continues to innovate, dedicated to providing you with the highest cost-effective products and meticulous after-sales service. We firmly believe that: we are outstanding as we are specialized.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
https://www.mercatoantiques.com
Handmade in Italy, The Arcaica serving bowls and platter set is based on a 15th century design. Four aqua leaves are spaced equally around the bowl with a more complex design in between. The simple, fresh nature of this pattern looks at home in both modern and traditional settings.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!











