Wholesale Distributors for melamine pet scoop Supply to India
Wholesale Distributors for melamine pet scoop Supply to India Detail:
| Specification | |
| Item Name | 1 CUP Melamine Pet Scoop |
| Item No. | PE018 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
With a sound enterprise credit history, exceptional after-sales services and modern production facilities, we've earned an outstanding track record amongst our consumers across the whole world for Wholesale Distributors for melamine pet scoop Supply to India, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Provence , UK , Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we are committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7407786?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-337110
Curtis Stone Countertop Lid Rest
Are you still fumbling around your kitchen in a panic, looking for a spot to set your messy pan lids? Give it a rest with a little ingenuity from Curtis Stone….
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #337110
Watch our step-by-step film showing how to lay laminate flooring, with expert advice and top tips to help you complete the job with confidence.
See the other parts in this series:
Part 1: Preparation
Part 2: Underlay
Part 4: Laying Tongue & Groove Solid Wood
Part 5: Finishing Touches & Maintenance
Visit the official B&Q YouTube channel. Here you’ll find the ideas and know-how you need to make your home improvement dream a reality: http://www.youtube.com/bandq
Need a helping hand with your DIY project? We’re always uploading new films, so whatever your project, we’re here to support you 24/7. Subscribe today so you don’t miss out. http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=bandq
When embarking on any DIY project, health and safety is paramount. If you are unsure on the steps in this guide, professional tradesmen can be found via B&Q Homefit. For further information visit http://www.diy.com/B&QHomefit
Please read the video disclaimer before undertaking tasks in this film: http://www.diy.com/videodisclaimer
For more advice go to http://www.diy.com/advice
To shop at B&Q go to http://www.diy.com
Join the B&Q Club for exclusive offers: http://www.diy.com/club
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/bandq
Like us on Facebook: http://www.facebook.com/bandq
Be inspired on Pinterest: http://www.pinterest.com/bandq
Find ideas on Houzz: http://www.houzz.co.uk/pro/bandq/
Our B&Q You Can Do It Book is available in-store. This complete step-by-step book of home improvement is the ultimate tool for successful home maintenance and makeovers, making those DIY projects easier with many useful guides and tips.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!











