2017 Latest Design melamine two tone cups for Portugal Factory
2017 Latest Design melamine two tone cups for Portugal Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Customer need is our God for 2017 Latest Design melamine two tone cups for Portugal Factory, The product will supply to all over the world, such as: Barbados , South Korea , Portugal , Now we are sincerely consider to grant brand agent in different areas and our agents' maximum margin of profit is the most important thing we care about. Welcome all of the friends and customers to join us. We are ready to share win-win corporation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Webside, skengineers.info, CUSTOMER CARE 08081308899,09319933241, 09456624895 S K ENGINEERS 102 GARDEN CITY UNIVERCITY ROAD BAREILLY UP
Low Price Machinery For Sale Paper Dona Plate/Plastic Disposal/ Thermoforming Glass/Plate/Paper Cup Glass/Soya-Puff/Kurkure Noodles/Textiles R.O Water/Pouch Packing/Candle/Melamine Crockery Cement Tiles & 2000 Machinery Etc…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing agreements & up to 25% off
Login kre website skengineers.info
S.K.Engineers
102-Garden City
Opp. Pawan Vihar Colony
University Road, Bareilly (U.P)
Customer Care (24×7)- 08081308899
Mob.- 09319933241, 08410085551
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,











