Wholesale Discount melamine coasters to Russia Manufacturer
Wholesale Discount melamine coasters to Russia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
owing to excellent assistance, a variety of high quality products and solutions, aggressive costs and efficient delivery, we take pleasure in an excellent popularity amongst our customers. We are an energetic business with wide market for Wholesale Discount melamine coasters to Russia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Mumbai , Ghana , Due to our good goods and services, we've received good reputation and credibility from local and international customers. If you will need more information and are interested in any of our solutions, be sure to feel free to contact us. We look forward to becoming your supplier in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Pure Art | Visit: http://www.adsofbd.com
Brand: Italiano (5)
Client: PRAN-RFL Group
brand team: Fahim Hossain Mursed Muneem
creative & direction: Tito Rahman
dop: Pablo Deadman
executive producer: Mamun Abdullah
chief ad: Tasnufa Simi
assistant director: Mahabub Shobuj Foez Ahamed
casting: MesBah KaMal Munna
art director: Hasan Tareq
costume: Farzana Sun
production controller: Mohon Vai
make up: Tarek Ad
accounts: Abu Mohammad
post ad: Awlad Hossen Cishti
post supervisor: Shohag Shohag
edit & color: i k jewel
vfx svr: Asm Kawsar & team
graphics: Bidhan Saha, A K Azad Nobel, Jahidul Haque Ratul
music & sound design: Rasheed Sharif Shoaib
vo: Elita Karim
artist: Rani Ahad, Shoron Rahman, Nimmi Arzoo Hossain
a Postoffice production…
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.










