Top Quality melamine platters for Wellington Manufacturer
Top Quality melamine platters for Wellington Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our commission should be to provide our customers and consumers with ideal top quality and aggressive portable digital products for Top Quality melamine platters for Wellington Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Sacramento , Poland , Sacramento , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://upcycledecoupage.com/2016/10/04/basic-decoupage-supplies-a-decoupage-diy-video-for-beginners/ People have been asking me how to decoupage furniture. Like me, they have found some interesting pieces at garage sales or they have a side table that they would like to recycle into something beautiful. I will show you how to decoupage using spray paint, wrapping paper, and decoupage techniques. You can also find me on Facebook @ the page Upcycle with Decoupage.That’s the name of my book. You can purchase it here You can direct any questions you may have to my Facebook page or here!
You can send this video to a friend or to yourself with this link:http://youtu.be/moFwLOFLmhc
My Book “Upcycle with Decoupage” is available on Amazon and is filled with all types of practical repurpose ideas! Including one of my favorites …..”how to decoupage a (new) kitty litter box”
Website login karey :wwwsmallscaleindustries.in wwwskengineers.info
CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, 09456624895
Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
S K ENGINEERS
102 GARDEN CITY OPP PAVAN BIHAR NEAR AKASH TOVER ALMADINA HOSPITEL,BISELPUR CHORAHA
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY UP whatsapp no 09412292815
http://www.smallscaleindustries.in
https://www.youtube.com/user/skengineersbly
http://skengineersmachine.tradeindia.com
https://www.facebook.com/skengineersbly
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.










