Top Quality melamine dog bowl to Jordan Importers
Top Quality melamine dog bowl to Jordan Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We are experienced manufacturer. Wining the majority from the crucial certifications of its market for Top Quality melamine dog bowl to Jordan Importers, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Japan , Sevilla , Based on our guiding principle of quality is the key to development, we continually strive to exceed our customers' expectations. As such, we sincerely invite all interested companies to contact us for future cooperation, We welcome old and new customers to hold hands together for exploring and developing; For more information, please feel free to contact us. Thanks. Advanced equipment, strict quality control, customer-orientation service, initiative summary and improvement of defects and extensive industry experience enable us to guarantee more customer satisfaction and reputation which, in return, brings us more orders and benefits. If you are interested in any of our products, please feel free to contact us. Inquiry or visit to our company are warmly welcome. We sincerely hope to start a win-win and friendly partnership with you. You can see more details in our website.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How to Paint Metal Surfaces, DVD Instruction
In Painting Metallic Surfaces Hall introduces various classical approaches for creating the illusion of reflective surfaces, and paints a sterling silver teapot, gold Christmas ornament, pocket watch and silver bowl. Included within the two-hours of oil painting DVD demonstrations are detailed close-up shots of Hall’s traditional brushwork, color mixing techniques and views of his studio as he discusses his paintings at different stages.
“The value of metal is much darker than you think! Metallic surfaces will both reflect and absorb the colors of the neighboring objects and surrounding room. Carefully study the surfaces to discover a rich array of warm and cool colors.”
Hall’s DVD teaching lessons outline the processes that were used by such traditional 19th century painters as Gustave Courbet, Thomas Eakins, Edgar Degas and Edouard Manet. Using a clear and concise teaching approach, Hall reveals the secrets behind creating masterful paintings of metallic surfaces, covering such topics as distilling the form, establishing light and dark value relationships, contrasting warm and cool colors, observing secondary shapes, and suggesting highlights and reflections.
電影最大咖!只在MTV【爆米花電影院】
快到https://www.facebook.com/mtvcmovie
MTV首播時間:每週五晚上10點
三立都會台首播時間:每週六下午4點半
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!











