Good User Reputation for melamine kids mug to Mexico Importers
Good User Reputation for melamine kids mug to Mexico Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our enhancement depends around the sophisticated devices ,exceptional talents and repeatedly strengthened technology forces for Good User Reputation for melamine kids mug to Mexico Importers, The product will supply to all over the world, such as: UAE , San Francisco , Muscat , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products at the best prices to different markets. Our company has already set up a professional, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Just watch, if interested. To see what the top of my SNES looked like when I first got it, watch http://www.youtube.com/watch?v=SFeBd_2Y3OQ
THE INFORMATION IN THIS VIDEO IS NOT GIVEN WITH ANY GUARANTEE. I AM NOT RESPONSIBLE FOR ACCIDENTS INVOLVING CHEMICAL BURNS OR ANY OTHER LIABILITIES.
That being said, I did experience some oxidation reaction burning on my finger on my first attempt. My skin turned white where the chemical burn was happening, and it felt somewhere between burning and tingling. At first, I thought I just had dried cornstarch on my fingers and tried to wash it off. The white color would NOT come off.
I filled a bowl with warm water and added baking soda to neutralize the chemical, and soaked my fingers in it. Within 5 minutes most of the white was gone, and all the pain was gone. Within 15-20 minutes, ALL the white was gone.
KEEP THIS IN MIND!
3 OUTDOOR ENTERTAINING TIPS BY CELEBRITY DESIGNER SABRINA SOTO
1. Make the space adapt to how it’s going to be used—and by whom! If kids are coming to your outdoor party, opt for durable essentials like melamine plates and acrylic glasses.
2. Choose outdoor lighting wisely. Layer your outdoor space with candles, bistro lights and outdoor lanterns.
3.Provide shade with patio umbrellas or a canopy, or place the dining table under natural shade.
http://www.casaandcompany.com/living/3-tips-for-outdoor-entertaining-with-world-market/.
www.worldmarket.com
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!










