Top Quality melamine divided plate to UK Manufacturers
Top Quality melamine divided plate to UK Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
To regularly increase the management program by virtue from the rule of "sincerely, good religion and high quality are the base of enterprise development", we greatly absorb the essence of linked products internationally, and constantly produce new goods to satisfy the calls for of shoppers for Top Quality melamine divided plate to UK Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Netherlands , Jeddah , We rely on high-quality materials, perfect design, excellent customer service and the competitive price to win the trust of many customers at home and abroad. 95%products are exported to overseas markets.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I created this video with the YouTube Video Editor (http://www.youtube.com/editor
WARNING!!! This might not be safe! Try at your own risk. I have used this method for years and I promise it will remove any tea or coffee stain from your ceramic mugs and cups. I don’t try it for plastics because I don’t want the chemical to soak into it. You literally just spray and soak 5 minutes or until stain is removed. Works for old stains that have gone through the dishwasher
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.











