Top Quality melamine colander for Qatar Manufacturers
Top Quality melamine colander for Qatar Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
That has a positive and progressive attitude to customer's interest, our organization consistently improves our products quality to satisfy the demands of shoppers and further focuses on safety, reliability, environmental specifications, and innovation of Top Quality melamine colander for Qatar Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Danish , Cannes , Namibia , Insisting over the high-quality generation line management and prospects guide provider, we've made our resolution to offer our shoppers using the initially stage purchasing and soon after provider working experience. Preserving the prevailing helpful relations with our prospects, we even now innovate our product lists the many time to meet up with the brand new wants and stick to the latest trend of this business in Ahmedabad. We're ready to facial area the difficulties and make the transform to grasp many of the possibilities in international trade.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This beer mug from Core Glassware is designed to meet the needs of your high traffic restaurant or bar and meet the needs of your budget.
View this product: http://www.webstaurantstore.com/core-16-oz-beer-mug-12-case/553625.html
Featuring a sturdy handle and a thick base, this mug is durable and practical. Its classic shape adds style to any bar service.
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!











