Good Quality melamine coasters to luzern Importers
Good Quality melamine coasters to luzern Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
With our loaded encounter and considerate services, we have now been recognized as a trustworthy supplier for lots of worldwide consumers for Good Quality melamine coasters to luzern Importers, The product will supply to all over the world, such as: Mali , Cologne , Belgium , For anyone who is keen on any of our goods right after you view our product list, please really feel absolutely free to get in touch with us for inquiries. You are able to send us emails and contact us for consultation and we shall respond to you as soon as we can. If it's easy, you may locate out our address in our web-site and come to our business for far more information of our products by your self. We are always ready to construct extended and steady co-operation relations with any possible customers in the related fields.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Yinshine Crack Design 3pc setting for 4 12pc B01DEX169S
The antique ceramic crackled finish is an interesting visual effect. The Yinshine place setting is populated with the usual casual dining three. Service plate, Salad plate and Bowl. I will have to ask if matching cup and saucer. breadplate accessories are available.
The plates are melamine and virtually indestructible. This is the perfect choice for an active dining area. Chips and breaks are just not likely. I have in a pinch popped one in the oven with the bread to freshen the bread up. And made gooey cheese topped nachos and popped the plate in the oven. It is handy to let it set out with a cover and put the galley back in order then go and take in some mind numbing TV and Snacks. The more harsh detergents in dish washer pellets has had no effect other than to acid burn the leftover food particles off the surface. Melamine is FDA aproved for temperatures under 160F to not leach. Malamine contains no BPA.
Nice looking, extremely durable. effective portional allocation. A good general duty setting. This package has four settings of three plates. And as I mentioned earlier I have not shopped for matching cup and saucer.
==–+ Product sample provided for fair review
MDL#: Blue
ASIN: B01DEX169S
URL: http://www.amazon.com/dp/B01DEX169S
My Review:
MyYouTube: https://youtu.be/rUJ532v037o
Play Doh Dippin Dots Ice Cream Surprise Toys in Cups include Disney Blind Bags and chocolate surprise egg with Pokemon Pikachu, Bubble Guppies, The Incredibles, and Big Hero 6. This is a compilation video for kids with Balls Surprise Cups.
* We make Kinder surprise egg videos and educational videos for toddlers and children. Subscribe!
Official Site http://eggvideos.com
* Music: YT library
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!










