Super Purchasing for melamine serving bowl Export to Rome
Super Purchasing for melamine serving bowl Export to Rome Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
To become the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and extra professional workforce! To reach a mutual advantage of our prospects, suppliers, the society and ourselves for Super Purchasing for melamine serving bowl Export to Rome, The product will supply to all over the world, such as: Stuttgart , Jamaica , Plymouth , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
BIOSYLVA vaisselle jetable design et qualitative de vaisselle jetable biodégradable écologique. Import pour grossistes d’assiettes jetable Palmier, canne à sucre, amidon de maïs, bois, bambou…
Notre équipe se tient à votre disposition pour répondre à vos questions
Here is our recipe for our favorite after school snack, baked apples! Go to www.coachingwithcara.com to find out more!
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.









