Super Purchasing for melamine coffee mug to Serbia Importers
Super Purchasing for melamine coffee mug to Serbia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Generally customer-oriented, and it's our ultimate goal for being not only the most trusted, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Super Purchasing for melamine coffee mug to Serbia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Oman , Bogota , Our company has always insisted on the business principle of "Quality, Honest, and Customer First" by which we have won the trust of clients both from at home and abroad. If you are interested in our solutions, you should do not hesitate to contact us for further information.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Apple One Banawa Heights Banawa Heights Apple One Tower Price Range: Php 1.3M – Php 3.1M Monthly Payment in 24months: Php 13258.33 – Php …
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.











