Hot-selling attractive price Melamine serving tray to Montreal Factory
Hot-selling attractive price Melamine serving tray to Montreal Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
It really is a good way to further improve our goods and service. Our mission would be to acquire inventive items to buyers with a very good encounter for Hot-selling attractive price Melamine serving tray to Montreal Factory, The product will supply to all over the world, such as: Yemen , Durban , Egypt , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In less then 60 seconds, Emily from Susty Party demonstrates what the dinner plate can hold, what it’s made of, how it’s sustainable, and how to enjoy it!
Did we mention how chic and fun the plates are? Oh yes, you’ll see that too.
Enjoy, Respect Earth & Party on!
To purchase these plates, visit: http://www.sustyparty.com/products/10-inch-colorful-compostable-starch-plate
Deets on the plates:
+ Made in the USA
+ Made from renewable plant materials
+ Non-toxic
+ Certified home compostable by OK Compost Home
About Susty Party:
Susty Party creates responsibly made, eco-friendly party supplies and compostable tableware. Parties and events generate the second largest amount of waste in the USA, just behind the construction industry! Susty Party products make parties more sustainable, and sustainability a little more fun.
Susty Party plates, bowls and straws are available in retail stores. Our online store at www.sustyparty.com offers a curated selection of Susty Party-approved party supplies from many of our favorite #susty brands.
Our wholesale division, Sustyware, sells compostable tableware to businesses, distributors, and food and beverage companies.
We are a certified YouthTrade company and B Corporation. Our shared social, economic, environmental and spiritual values drive us at Susty Party to make the world a better place, while having fun at the same time!
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!










