Special Price for 6.25inch melamine coaster placemat to Belgium Factory
Special Price for 6.25inch melamine coaster placemat to Belgium Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.25inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT174 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.9 cm |
| Width | 13.9 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.3 |
| Shipping Weight (kg) | 10.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We not only will try our greatest to supply outstanding services to every shopper, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Special Price for 6.25inch melamine coaster placemat to Belgium Factory, The product will supply to all over the world, such as: Norwegian , Costa Rica , Swedish , We have more than 100 works in the plant, and we also have a 15 guys work team to service our customers for before and after sales. Good quality is the key factor for the company to stand out from other competitors. Seeing is Believing, want more information? Just trial on its products!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this video I show you the Calypso Basics by Reston Lloyd Melamine Utensil Set 4-Piece Turquoise Paula Deen Aqua Kitchen. For more details please visit: http://po.st/KZqTnT Thank You!
Great Calypso Basics by Reston Lloyd Melamine Utensil Review
Calypso Basics by Reston Lloyd Melamine Utensil Test
Calypso Basics by Reston Lloyd Melamine Utensil Unboxing
Review Calypso Basics by Reston Lloyd Melamine Utensil Hands-on
https://www.youtube.com/watch?v=SPmJSfJiX_c
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.











