Special Design for melamine platters for Porto Factory
Special Design for melamine platters for Porto Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Persisting in "High top quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with customers from the two overseas and domestically and get new and aged clients' large comments for Special Design for melamine platters for Porto Factory, The product will supply to all over the world, such as: Grenada , Islamabad , Chile , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Peppa pig and george pig go swimming with Daddy & Mummy Pig.
Subscribe: https://goo.gl/vocHbr
This game is part of the Peppa Pig Holiday app which is available to download from iTunes, Amazon & Google app store.
http://www.p2games.co.uk/peppa-pig-holiday
Please watch our other Peppa Pig videos:
Peppa Pig Dressing up:
Peppa pig making Ice Cream:
Peppa pig playing Tug Of War:
Peppa Pig playing Long Jump:
Peppa Pig playing Obstacle race:
PEPPA PIG WORLD ☀ ALL RIDES AND ATTRACTIONS at Paulton’s Park:
Subscribe for Surprises – https://goo.gl/vocHbr
Please Share this video with your family and friends. Thank you!
Please visit our Channel for more videos – https://www.youtube.com/c/LittleWondersTV
❤ Follow Us ❤
Facebook: http://on.fb.me/1686Muv
Twitter: https://goo.gl/s50ZUA
Google Plus: https://goo.gl/hoJwgY
Blogger: http://goo.gl/w0L3iu
Instagram: https://goo.gl/m0lOMq
Pinterest: https://goo.gl/PFr8kx
Perfect for Gardening, Camping and Outdoors and Indoors.
Since the 1920s Falcon Enamelware has been an icon of British home life. It is instantly recognisable as a design classic.
But as well as timeless elegance, Falcon Enamelware has enduring strength. Enamelware is porcelain fused onto heavy-gauge steel, giving it many admirable qualities – durability, smoothness and chemical-resistance.
Enamelware brings out your inner girl guide / boy scout….
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.











