Renewable Design for melamine salad bowl to Rome Factories
Renewable Design for melamine salad bowl to Rome Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our business has strived to establish a highly efficient and stable team staff and explored an effective good quality regulate course of action for Renewable Design for melamine salad bowl to Rome Factories, The product will supply to all over the world, such as: kazan , Bangladesh , Mauritius , Due to the stability of our products, timely supply and our sincere service, we are able to sell our products not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Show you how to make an incubator. You can use just about anything that will hold heat as long as the air is being circulated.
Support the United States Association of Reptile Keepers (USARK) here is the link
http://usark.org/
BC Barker Creations T-shirts available here
http://www.zazzle.com/bcbarkercreations
http://www.cafepress.com/bcbarkercreations
All video is video I created, shot and own. It was edited in Pinnacle Studio 14 by Avid. All title visuals are from Pinnacle Studio 14 Which I am allowed to use. Here is the link http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/us/Products/Consumer+Products/Home+Video/Studio+Family/
Here is the link to the Terms http://www.avid.com/static/resources/common/documents/corporate/LICENSE2.pdf
The audio title is “Bamboozled” Composed by C.P.Bryan provided by freesountrackmusic.com. I am allowed to use.
Here is the link http://subs.freesoundtrackmusic.com/freemusic
Here are the terms http://www.freesoundtrackmusic.com/terms_of_use.html
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.











