Renewable Design for melamine chip and dip plate to Mumbai Factories
Renewable Design for melamine chip and dip plate to Mumbai Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our products are broadly regarded and reliable by end users and can meet up with constantly transforming financial and social requires of Renewable Design for melamine chip and dip plate to Mumbai Factories, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Bulgaria , European , We have to continue to uphold the "quality, comprehensive, efficient" business philosophy of "honest, responsible, innovative"spirit of service, abide by the contract and abide by reputation, first-class products and improve service welcome overseas customers patrons.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Sets Baby.
For more details please visit: http://po.st/A4eVwH Thank You!
Great 5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Review
5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware For Sale
5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Unboxing
Review 5 Piece Goodnight Moon Melamine Mealtime Set Baby Dinnerware Product
https://www.youtube.com/watch?v=CZJCVuKIxIA
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!











