Reliable Supplier melamine shot glasses for United Arab Emirates Factory
Reliable Supplier melamine shot glasses for United Arab Emirates Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Our company sticks into the basic principle of "Quality is definitely the life of the business, and status may be the soul of it" for Reliable Supplier melamine shot glasses for United Arab Emirates Factory, The product will supply to all over the world, such as: Saudi Arabia , Belarus , Mali , Besides there are also professional production and management , advanced production equipment to assure our quality and delivery time , our company pursues the principle of good faith, high-quality and high-efficiency. We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost, shorten the period of purchase, stable products quality, increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
If you have a connection with polka dots and want to have them even in your drinks, then these polka dot ice cubes are for you! The cubes are really circles and are easy to remove by pushing on the green silicone buttons on the bottom of the tray and the ice “dots” pop right out. A great idea is to fill the tray with the drink you are going to serve and freeze ahead of time – then they can’t dilute your drink as they melt! Even freeze a small amount of basil or other herbs along with water in the tray to add to sauces when fresh herbs aren’t plentiful. Freeze fresh lime and lemon juice to add to your recipes too! Each dot is about 1 T.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/polka-dot-ice-cube-tray-green-silicone-and-plastic/
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.











