China Professional Supplier melamine dog bowl Export to Cannes
China Professional Supplier melamine dog bowl Export to Cannes Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of China Professional Supplier melamine dog bowl Export to Cannes, The product will supply to all over the world, such as: Sudan , Latvia , Porto , We honor ourselves as a company that comprises of a strong team of professionals who are innovative and well experienced in the international trading, business development and product advancement. Moreover, the company stays unique among its competitors due to its superior standard of quality in production, and its efficiency and flexibility in business support.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Advertisement ➤ FOR US HOMEOWNERS GO HERE: https://goo.gl/pxGWiw – To find out how Mellisa from California saved Over $100,332.86 In Home repairs expenses last year using a secret loophole until now. Never pay out of pocket for home repairs expenses again!
➤ click here to learn about how to potentially save thousands of dollars from unexpected home repairs: https://goo.gl/pxGWiw
➤ For The First Time, Mellisa from California Finally Revealed My Secret Loophole To The World On The Next Page…
➤ Here https://goo.gl/pxGWiw
end of advertisement:
For this DIY concrete planter project Ben shows how to add an automatic irrigation system made out of a wine bottle and scrap wood. Unlike our previous concrete projects the form work for this planter is made from solid wood coated in wax. We wanted to experiment with ways to make reusable forms that are more durable than the laminate and melamine boards we have used in the past.
Follow us on Instagram to see what we’re working on next!
Ben: http://instagram.com/benjaminuyeda
Jessie: http://instagram.com/ijessup
***PLEASE READ DESCRIPTION***
Cage Cleaning Video here: http://www.youtube.com/watch?v=41PJYDUx5kI
===========================
Available in HD!
Edited in Avid Studio. Please feel free to ask any questions if you need further explanation, but I would appreciate you watching the video all the way through before asking.
Here is a brief run down of the supplies needed to build this cage:
1. A table frame
2. Plywood for base
3. Contact Paper
4. Melamine wood
5. Melamine shelf (optional)
6. Melamine edging
7. Plexiglass
8. Silicone
9. Industrial strength velcro
===========================
CAGE SIZE & COST:
The inner cage dimensions are – 43x29x20 – equivalent to 108 U.S. gallons. It’s 1247 sq. inches and 8.7 sq. feet. It cost $112 total.
==================
♥ Official Facebook page:
http://www.facebook.com/HoppingHammyOFFICIAL
==================
♥ Official Instagram:
http://instagram.com/hoppinghammyofficial
==================
♥ The Hamster Hideout Forum:
http://www.hamsterhideout.com/forum
==================
♥ Royalty Free Music by
http://audiomicro.com/royalty-free-music
==================
♥ Sound Effects by http://audiomicro.com/sound-effects
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!










