Rapid Delivery for melamine solo cup to luzern Factory
Rapid Delivery for melamine solo cup to luzern Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Our company sticks to the principle of "Quality is the life of the company, and reputation is the soul of it" for Rapid Delivery for melamine solo cup to luzern Factory, The product will supply to all over the world, such as: Afghanistan , Slovakia , Macedonia , "Create Values,Serving Customer!" is the aim we pursue. We sincerely hope that all customers will establish long term and mutually beneficial cooperation with us.If you wish to get more details about our company, You should contact with us now!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Advertisement ➤ FOR US HOMEOWNERS GO HERE: https://goo.gl/pxGWiw – To find out how Mellisa from California saved Over $100,332.86 In Home repairs expenses last year using a secret loophole until now. Never pay out of pocket for home repairs expenses again!
➤ click here to learn about how to potentially save thousands of dollars from unexpected home repairs: https://goo.gl/pxGWiw
➤ For The First Time, Mellisa from California Finally Revealed My Secret Loophole To The World On The Next Page…
➤ Here https://goo.gl/pxGWiw
end of advertisement:
For this DIY concrete planter project Ben shows how to add an automatic irrigation system made out of a wine bottle and scrap wood. Unlike our previous concrete projects the form work for this planter is made from solid wood coated in wax. We wanted to experiment with ways to make reusable forms that are more durable than the laminate and melamine boards we have used in the past.
Follow us on Instagram to see what we’re working on next!
Ben: http://instagram.com/benjaminuyeda
Jessie: http://instagram.com/ijessup
For semi automatic tableware production line, we have 700pcs/h, 2000pcs/h, 3500pcs/h and 7000pcs/h for your choice. The raw material can be bagasse pulp, straw pulp, wood pulp and bamboo pulp and other paper pulp, whcih can be collected easily at low cost and they are biological to our environment. Our machines have been approved by CE, TUV, SGS and ISO9001. Our engineers are available to abroad to service. For more information, please contact me via trade020@nanyaboen.com
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.











