Quality Inspection for melamine kids bowl to United Kingdom Factory
Quality Inspection for melamine kids bowl to United Kingdom Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for Quality Inspection for melamine kids bowl to United Kingdom Factory, The product will supply to all over the world, such as: Frankfurt , Vancouver , Vancouver , The working experience in the field has helped us forged a strong relations with customers and partners both in domestic and international market. For years, our products have been exported to more than 15 countries in the world and have been widely used by customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.concretenetwork.com Learn how to use mold rubber to make customized concrete countertop sink molds, edge molds, and more. Expert concrete countertop fabricator Fu-Tung Cheng shares tips on his mold making process and tools. The Concrete Network presents Tool Tips with Fu-Tung Cheng (http://www.concreteexchange.com).
Set comprises 6 of each: 27cm (10½) dinner plates, side plates, 23cm (9) diam. salad/pasta bowls, 16cm (6¼) diam. soup/cereal bowls, egg cups, 11oz mugs, cups and saucers, 1x cream/milk jug and a sugar pot with lid. Dishwasher and microwave safe. At http://homeshopping.24studio.co.uk/search/23180633?source=TX56&cm_mmc=Studio_NP-_-Social_Media-_-YouTube-_-50Piece_Rounded_Square_Aspen_Porcelain_Dinner_Set_June_book_2013. Plus there are many more products to choose from with up to 80% off on 24studio.co.uk
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.











