China Gold Supplier for melamine pizza plate for Egypt Manufacturers
China Gold Supplier for melamine pizza plate for Egypt Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT180 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
We have quite a few great team customers very good at internet marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome trouble while in the output approach for China Gold Supplier for melamine pizza plate for Egypt Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Moldova , Maldives , UK , With the intensified strength and more reliable credit, we are here to serve our customers by providing the highest quality and service, and we sincerely appreciate your support. We will endeavor to maintain our great reputation as the best products supplier in the world. If you have any questions or comments, please contact with us freely.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Araven’s totally airtight silicone lids help keep
food fresh for longer. Low microbiological
load, low levels of oxidation and keeping the
texture, aroma and flavor of food are their main
advantages.
Thanks to the flexibility of this material these
lids are universal and can be used for all
types of containers of the same GN size
regardless of the material with which they are
made. They can be used with polycarbonate,
polypropylene, melamine, porcelain, stainless
steel, etc. Their transparency allows the food
stored inside to be identified.
More info: www.araven.com
WHERE ELSE YOU CAN FIND US:
Facebook: www.facebook.com/aravenhoreca
Twitter: www.twitter.com/araven_fs
Linkedin: www.linkedin.com/company/araven
Here is a solution I have found to keep the reticulated pythons from tipping their water bowls.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.











