Professional Manufacturer for melamine two tone bowl Wholesale to Cancun
Professional Manufacturer for melamine two tone bowl Wholesale to Cancun Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
The organization keeps on the procedure concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, purchaser supreme for Professional Manufacturer for melamine two tone bowl Wholesale to Cancun, The product will supply to all over the world, such as: Cannes , Azerbaijan , Tajikistan , We are very responsible for all details on our customers order no matter on warranty quality, satisfied prices, quick delivery, on time communication, satisfied packing, easy payment terms, best shipment terms, after sales service etc. We provide one-stop service and best reliability to our every customers. We work hard with our customers, colleagues, workers to make a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In case you’re looking to buy daily-use yet classic dinnerware, ceramic dinner sets will probably be the right choice for you. In this Pottery Barn video, ceramicist, Barbara Eigen, explains why ceramic dinnerware is a perfect addition to your daily-use crockery.
Nature has been a great inspiration for Barbara, so her work includes natural shapes like leaves and pumpkins. Ceramic dinnerware is an ideal choice for daily-use and dishwasher safe dinnerware for your home or office. They look absolutely natural and give a simple yet classic look. Barbara uses white clay, red clay or plastic clay, so they can be molded on a wheel or by hand. Some of the pieces in the Pottery Barn dinner set collection are actually hand-built. Their uneven shape is very popular, as they give entirely natural and organic look. Being non-perfect is their characteristic feature. Barbara showcases a collection of ceramic dinnerware in different shapes and colors. They are so simple that they give a handmade pottery feeling. They go well with modern, aesthetic as well as traditional décor. They are available in soft colors like cocoa and white, and you can mix and match to set a classic dinner table.
To explore further you can visit our website: www.potterybarn.com
Read more about Great White Dinnerware at: http://www.potterybarn.com/products/great-white-dinnerware/?
Check out the exciting range of Reindeer Dinnerware at: http://www.potterybarn.com/products/reindeer-dinnerware/?
Read more about Painted Fruit Appetizer Plates at: http://www.potterybarn.com/products/mediterranean-painted-fruit-porcelain-appetizer-plates/?
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.











