Professional Manufacturer for 6.5inch sliced melamine pizza plate Export to United Arab emirates
Professional Manufacturer for 6.5inch sliced melamine pizza plate Export to United Arab emirates Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.5inch Sliced Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT208 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 36.5 cm |
| Width | 24.8 cm |
| Height | 1.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.8 |
| Shipping Weight (kg) | 5.8 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We usually continually offer you the most conscientious consumer services, along with the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for Professional Manufacturer for 6.5inch sliced melamine pizza plate Export to United Arab emirates, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , Cyprus , Guatemala , We have advanced production technology, and pursuit innovative in goods. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you need to be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Aerosol finishes offer woodworkers a simple, economical way to apply a super smooth finish.
Mark Schofield from “Fine Woodworking” explains how to apply an aerosol finish to your small woodworking projects. Aerosol finishing falls short when it comes to larger pieces of furniture. Aerosols are applied in strips of finish which blend into one another (while wet) as the craftsman works his/her way down on the project. If you’re attempting to spray a finish onto a four-foot long blanket chest, you’ll soon find that the first strip of finish you applied has begun to dry by the time you get around to the adjacent strip, leaving you with a poor finish. For this reason, it’s best to stick with projects like boxes, small hanging cabinets, and the like. Leave that coffee table for your buddy with an HVLP rig, or better yet, consider a hand-rubbed oil finish.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.











