Professional factory selling melamine divided tray for Birmingham Importers
Professional factory selling melamine divided tray for Birmingham Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 15.5inch Melamine Divided Tray |
| Item No. | TR088 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29.5 cm |
| Width | 39.5 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our target should be to consolidate and improve the high-quality and repair of current goods, in the meantime regularly produce new solutions to meet unique customers' needs for Professional factory selling melamine divided tray for Birmingham Importers, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Florida , Rotterdam , Taking the core concept of "to be the Responsible". We'll redound up on society for high quality merchandise and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more details visit at : http://www.qyresearchreports.com/
QYRR included worldwide business survey report on Global and China Melamine Industry 2013 at http://www.qyresearchreports.com/report/global-and-china-melamine-industry-2013-market-research-report.htm
This report also gives info about Melamine basic information included definition classification application industry chain structure industry overview; international market analysis, Global and China domestic market analysis, Macroeconomic environment and economic situation analysis and influence, Melamine Industry policy and plan, Melamine product specification, manufacturing process, product cost structure etc.
http://www.walmart.com/ip/7855720?adid=1500000000000032346550&veh=dsp. Check out this Walmart Associate product demo of the Hometrends Rave Square 16-Piece Dinnerware Set, Taupe. With its rustic, woody feel and two-tone colorway, this dinnerware set is a great backdrop for small portions and intense flavors. From a Mediterranean medley to a South Asian sampler, the Hometrends Rave Square Dinnerware Set adds dimension and elegance to every meal.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,










