professional factory provide melamine bowl with handle for Malawi Manufacturer
professional factory provide melamine bowl with handle for Malawi Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
To continually enhance the management technique by virtue of your rule of "sincerely, great faith and high-quality are the base of company development", we widely absorb the essence of similar merchandise internationally, and continuously build new merchandise to meet the demands of customers for professional factory provide melamine bowl with handle for Malawi Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , Amsterdam , belarus , On today, we've got customers from all over the world, including USA, Russia, Spain, Italy, Singapore, Malaysia, Thailand, Poland, Iran and Iraq. The mission of our company is to deliver the highest quality products with best price. We've been looking forward to doing business with you!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more information or to purchase this product, visit wwwYumiEcoStore.com or click the link below.
http://www.yumiecostore.com/products/yumi-bamboo-all-natural-products/yumi-nature-green-natural-bamboo-condiment-set-412.htm
The Yumi Nature+ Green Natural Bamboo Condiment Set is made from a 100% natural bamboo fiber that is both durable and lightweight. An ideal addition for everyday use and entertaining, this condiment set includes three cups and one tray. Showcased as a beautiful and functional way to serve all of your favorite appetizers or antipasto, the Yumi Nature+ Green Natural Bamboo Condiment Set is completely absent of any trace of melamine and petroleum. This set is also the perfect ‘green’ alternative to any plastics residing in the kitchen area. Please note that this product is not microwavable safe.
This was a Custom Product Video provided by eAccess Solutions Inc. We are an innovative, full service eCommerce company that quickly adapts to new web technology. For more information on our product videos or for contact information, visit us at http://eaccess.com/graphic_design_media.html or check out our homepage at http://eaccess.com
Affordable Product Video prices with quality always in mind. With over 13 years of experience, we know how to get your products the recognition you’re looking for.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.










