professional factory for melamine pizza plate for Detroit Factory
professional factory for melamine pizza plate for Detroit Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT180 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We consistently carry out our spirit of ''Innovation bringing development, Highly-quality ensuring subsistence, Management promoting benefit, Credit attracting customers for professional factory for melamine pizza plate for Detroit Factory, The product will supply to all over the world, such as: Uzbekistan , Anguilla , Uruguay , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We've been able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and items. For anyone who is interested in our company and products, be sure to make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are about to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please genuinely feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we have been gonna share the most effective trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this video, one of our resident fastener specialists showcases countersunk finishing cup washers, the types and materials they are made out of, and how to …
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!











