professional factory for melamine kids mug Wholesale to Slovakia
professional factory for melamine kids mug Wholesale to Slovakia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
continue to improve, to ensure product quality in line with market and customer standard requirements. Our company has a quality assurance system have been established for professional factory for melamine kids mug Wholesale to Slovakia, The product will supply to all over the world, such as: Rwanda , Roman , Bulgaria , We honor ourselves as a company that comprises of a strong team of professionals who are innovative and well experienced in the international trading, business development and product advancement. Moreover, the company stays unique among its competitors due to its superior standard of quality in production, and its efficiency and flexibility in business support.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
CALL 0808130-8899 089235-42268 093199-33241 Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper …
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










