Professional Design melamine serving bowl to Gabon Factories
Professional Design melamine serving bowl to Gabon Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
"Quality 1st, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for Professional Design melamine serving bowl to Gabon Factories, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Japan , Bolivia , With the support of our highly experienced professionals, we manufacture and supply best quality products. These are quality tested at various occasions to ensure only flawless range is delivered to customers, we also customize the array as per the need of customers to meet the requirement of customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
CONTACT NAVED AHMED 080813-08899, 9412292815, 09319-933241, 8755011715 S.K.ENGINEERS GARDEN CITY OPP PAVAN VIHAR UNIVERSITY …
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.











