Professional Design melamine cutting board for Panama Manufacturers
Professional Design melamine cutting board for Panama Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We insist on offering high-quality creation with superior business enterprise concept, honest revenue plus the greatest and fast service. it will bring you not only the high quality solution and huge profit, but essentially the most significant is usually to occupy the endless market for Professional Design melamine cutting board for Panama Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Costa Rica , Philadelphia , Cambodia , We always insist on the management tenet of "Quality is first, Technology is basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is a Baby cup which is BPA free, nitrosamines free, phthalates free, lead free, pvc free, melamine free and tritan free which are all biologically harmful chemicals. The baby cup is made from natural rice and functions just like a plastic.
As well as being Easy to clean, with no extra valves or parts, this cup has a unique one piece No-Spill soft silicone spout that is easy to use. The valve opens with minimum pressure and doesn’t require constant sucking that can damage new teeth and soft palates.
Munch products save energy and reduce greenhouse gas emissions due to being made from the by product called Rice Husks. When you have finished using them, they will biodegrade unlike plastic cups that will be rubbish for ever. The packaging is also made from recycled and recyclable materials.
Ideally suited for anyone setting up a new home, this all-in-one kitchen set from Everwel consists of 101 pieces. Made of superior quality stainless steel, this extremely strong and durable set will not have dents or bend.
Visit us to know more:- http://bit.ly/1x0Xi1f
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!











