Professional China 6inch Melamine Sushi Plate to Kenya Manufacturer
Professional China 6inch Melamine Sushi Plate to Kenya Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We're going to dedicate ourselves to offering our esteemed shoppers with the most enthusiastically considerate solutions for Professional China 6inch Melamine Sushi Plate to Kenya Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Rwanda , Accra , Riyadh , We also provide OEM service that caters to your specific needs and requirements. With a strong team of experienced engineers in hose design and development, we value every opportunity to provide best products for our customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
LC Printing Machine Factory Limited
http://www.printermaker.com
A heat press is the machine that presses a transfer onto an imprintable substrate. Using high temperatures and pressures for a certain amount of time, the transfer is permanently embedded into the product.
Heat presses are recommended for professional and satisfying results simply because standard laminating devices and home hand irons can not get even near the temperatures required for a reliable transfer.
●Voltage: 110/220V
●Power: 450-1,200W
●Temperature range: 0 – 399°C
●Weight: 45kg
●Package dimensions : 52X48X50CM
●Timing range: 0 – 999sec.
●Diameter:12oz,17oz for latte mug,5-7.5cm,7.5-9cm for mug
●Diameter :12cm and15cm for plate
●Diameter :80X150MM cap
●Diameter :28x 38cm /15x20cm for flat
●You only need buy one machine,then could printing on T-shirt,mug,plate,cap and so on,economy for printing.
●High quality digital controller,swing-away design,more even pressure guarantee your perfect printing.
●More convenient for changing heating elements
Stirring Spoon for Latte http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
https://www.youtube.com/watch?v=Qe2b15i5aZc
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Please subscribe to our channel
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!











