Good Quality 9.25inch melamine fruit plate to Luxemburg Factories
Good Quality 9.25inch melamine fruit plate to Luxemburg Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT006 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Red/Yellow |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.2 |
| Shipping Weight (kg) | 10.2 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our company continuously improves our product quality to meet the needs of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of Good Quality 9.25inch melamine fruit plate to Luxemburg Factories, The product will supply to all over the world, such as: Swedish , Amsterdam , Guinea , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Coleman 24 Piece Enamel Dinnerware Set Review
======================================
My review of the 24 Piece Coleman Enamel Dinnerware Set.
Amazon Product Page: http://amzn.to/2qcSjYi
This a great set, especially for the price. I can’t wait to use it on a big Colorado Tesla Road Trip up in the Mountains this summer with my boys!
24 piece, includes 4 plates, 4 bowls, 4 cups, 4 knives, 4 spoons, and 4 forks. This is a great start to your camping and travel set, or, if you have one of those “Up North” cabins, why not add some old school charm.
While not “Everything” you need, it is a great start, and with a average Amazon Prime price of $23, cant be beat!
The quality is quite good. Had some chips in the enamel, but for the price, which is less then half the price of the competition, no complaints here. In fact, it makes it look more “weathered” and “old School”.
https://www.facebook.com/KmanAuto
https://www.YouTube.com/KmanAuto
https://www.SuperchargerTravel.com
===================================================
Double-fired red speckled enamelware for a durable finish
Dishwasher-safe for one-step clean-up
Dishes: Four 10-in. plates, four 6-in. bowls and four 12-oz. handled mugs
Plastic-handled utensils: Four forks, four spoons, four knives in a roll-up storage pouch
Taking a break from my insane videos to address something serious and be entertaining at the same time.
JeepersMedia talks about Melamine contamination:
An article about what happens to kids who are poisoned by melamine. This cannot keep going on:
http://www.consumeraffairs.com/news04/2009/01/chinese_formula20.html
If you want the FDA to do their job and prevent more melamine contamination in the USA, Sign this petition!
http://www.petitiononline.com/Melamine/petition.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Melamine
http://en.wikipedia.org/wiki/Melamine_resin
Join the Anti-Melamine Coalition! Everyone is more than welcome to join!
http://www.youtube.com/groups_layout?name=NoMoreMelamine
Video requested by Shortmandesigner. Check out his channel!
http://www.youtube.com/user/Shortmandesigner
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!











