Popular Design for melamine solo cup for Uruguay Manufacturers
Popular Design for melamine solo cup for Uruguay Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We purpose to understand high quality disfigurement with the output and supply the top service to domestic and overseas buyers wholeheartedly for Popular Design for melamine solo cup for Uruguay Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Chile , America , Haiti , We have our own registered brand and our company is developing rapidly owing to high quality products, competitive price and excellent service. We sincerely hope to establish business relations with more friends from home and abroad in the near future. We look forward to your correspondence.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In this video I explore the possibility of making DIY sound absorption panels on a budget, later comparing them to much more expensive acoustic foam. The results are pretty amazing!
There have been many comments pointing out that my test only measures transmission and not reflection, so is essentially unsuitable for my initial testing goal. While this is partly true, testing reflection is pretty difficult to do in a home environment, and the only way to do it that I can think of would be to spend a long time in the middle of a field with a powerful speaker and mic rig, which is really beyond the scope of what I was prepared to do for the video.
My tests are not rendered pointless however – it would do no good to have only measured reflection, as the thinnest lightest material would have won (like foam), as nothing would have bounced back. Reflection and transmission need to be tested together to measure how much sound passes through, and how much sound is reflected back – this should give an indication of how much sound is absorbed by a given material.
Regardless, only testing the transmission doesn’t affect the outcome of the project at all, as any sound waves reflected by the panels themselves would have theoretically bounced off the wall anyway – again this is why reflection wasn’t tested, as it doesn’t matter so much for a panel setup (though would matter very much for a vocal booth).
Open to hear any thoughts about it though! Keep up the great discussion.
FOLLOW ME ON INSTAGRAM =D http://instagram.com/andreaschoice
Facebook me!
http://www.facebook.com/AndreasChoice
Stuff in video:
exfoliating buffer from sally’s
Dove deodorant
Sugaring wax recipe:
2 cups sugar
1/4 cup water 1/4
cup lemon juice (FROM REAL LEMONS preferably)
Baking soda paste:
-mix baking soda and water until you have a paste… apply.. leave on for 10-15 mins, rinse
Apple cider vinegar:
-wipe with cotton ball, towelette, etc…no need to rinse
potato juice:
either blend it into a paste, or just cut the potato open. Juice should come right out. (twss)
baking soda deodorant
-Just apply to underarms
Links:
My Blog:
http://andreaschoiceonline.com
TWITTER!
http://twitter.com/AndreasChoice
TUMBLR:
http://andreaschoice.tumblr.com
Twitpic (Phone photos):
http://twitpic.com/photos/AndreasChoice
DailyBooth (webcam photos):
http://dailybooth.com/andreaschoice
Chick Approved:
http://chickapproved.com/partner/andreaschoice
Or, See all of my profiles here:
http://itsmyurls.com/andreaschoice
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.











