Trending Products melamine salad bowl Supply to Lithuania
Trending Products melamine salad bowl Supply to Lithuania Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Being supported by an highly developed and specialist IT team, we could give technical support on pre-sales & after-sales service for Trending Products melamine salad bowl Supply to Lithuania, The product will supply to all over the world, such as: Turin , Morocco , belarus , Our items are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our merchandise and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Client: Pran-RFL Group
Brand: Shine Magic Pipe
Head of Marketing: Mursed Muneem
Brand Manager: Amdadul Razib
Agency: Grey Advertising Bangladesh Ltd.
Production House: Aida Motion
Director: Hasan Toufik Ankur
DOP: Monirul Islam Masum
1st AD: Konic Hilali
AD: Anisul Aupo, Omar Faruq
Art Director: Ziaur Rahaman
Casting: Ziaul Karim Zia
Hair & Make-up: Opu
Production Manager: Mosharraf Hossain Mollik
Online-Edit: Asif Reza Shuvro
Edit : Asif Reza Shuvro
Color : Colorist Jewel
CG: Sketch Studio
Music : Ripon Nath
Post Proudiction: Imran Khan Pritom
Accountant: Imran Zakhaev
Office Staff: Nurer Nabi
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.










