Factory directly supply melamine dessert plate for New Zealand Factories
Factory directly supply melamine dessert plate for New Zealand Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Sticking for the perception of "Creating products of top quality and producing friends with people today from all around the world", we constantly place the desire of shoppers to start with for Factory directly supply melamine dessert plate for New Zealand Factories, The product will supply to all over the world, such as: Brazil , India , Sacramento , We'll initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is just a short video that covers some of the different materials you can use to make a resin casting mold to pour your Alumilite, PR, Epoxy, etc. in.
In the video I mention Brendan Stemp’s YouTube channel, so go and check out his videos as well. He does some amazing turning, but I really love his creativity and use of resins in his work. The kind of stuff I love doing!
Also, you can get the silicone molds from Fred Wissen. He sells lots of pen blanks, supplies, and of course tube-in casting molds. Check out his website for more info: http://www.ptownsubbie.com/
I love getting feedback and helping others out, so leave a comment for me. Good luck, and get casting!
For More Information or to Buy: http://gather.qvc.com/item/temptations-set-of-3-serving-bowl-set-K39692/?cm_ven=YT&cm_cat=AU&cm_pla=CAROLYNGRACIE_20141214_HA3N2WFa1rg&cm_ite=KIT_TGA_PRODUCTDETAIL_K39692
1-800-455-8838, item# K39692
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.










