Personlized Products melamine kids mug Export to Slovak Republic
Personlized Products melamine kids mug Export to Slovak Republic Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our purpose is to fulfill our clients by offering golden company, great price and premium quality for Personlized Products melamine kids mug Export to Slovak Republic, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Las Vegas , Hamburg , We now have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Stack these beautiful glass bowls and colorful lids in your cabinet or refrigerator for more room and food storage while becoming more organize. Strong and tight cover lids and easy to snap on! It can be used for multi-purpose such as a lunch bowl, food storage, and much more! Perfect for storing leftover food and keeps food fresh. Bowls are microwavable (without the lid), heat resistant, freeze free, and dishwasher safe. It is also BPA Free. Colors: Blue, Green, Purple, Red, and Black. Includes Two of Each: 5 oz, 8 oz, 12 oz, 19 oz, and 32 oz.
http://www.icydeals.com/10-pc-glass-bowl-food-storage-bowl-set-with-lids-crab-design/
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.










