Personlized Products 6inch Melamine Sushi Plate to Peru Factory
Personlized Products 6inch Melamine Sushi Plate to Peru Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We also provide item sourcing and flight consolidation solutions. We have now our very own manufacturing facility and sourcing place of work. We could provide you with nearly every kind of merchandise associated to our merchandise variety for Personlized Products 6inch Melamine Sushi Plate to Peru Factory, The product will supply to all over the world, such as: Brazil , Cairo , Anguilla , Our products are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our products and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Woodworking Joints Series – The Mitre Joint
A simple way to join two lengths at an angle to each other; for example, the corner of a frame. The simple technique shown here will split the angle to make sure joint lengths are the same.
Where complicated profiles are to be mitred, draw the intersecting components out on paper, mark in the mitre joint line, then transfer the angles from the paper to the flat side of the component with a bevel gauge. Saw, and then shoot the joint surfaces, using the bevel gauge to set the shooting board fence to the right angle for each component. Watch out for this, and other more complicated mitre joints, in the future.
My ‘Accurate Preparation – Rectangular Hexahedron’ series of videos give detailed instructions on how to prepare a face side and face edge, essential to making a good joint:
Face side – https://www.youtube.com/watch?v=6RNPuZUKpdg
Face edge – https://www.youtube.com/watch?v=l1QX0gETayo
Mitre Joint – Simply Split that Angle
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.











