Online Exporter melamine cat bowl to Slovenia Factory
Online Exporter melamine cat bowl to Slovenia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our commission should be to provide our customers and consumers with ideal top quality and aggressive portable digital products for Online Exporter melamine cat bowl to Slovenia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Mauritius , Swansea , Honest to every customers are our requested! First-class serve, best quality, best price and fastest delivery date is our advantage! Give every customers good serve is our tenet! This makes our company get the favour of customers and support! Welcome all over the world customers send us enquiry and looking forward your good co-operation !Please your inquiry for more details or request for dealership in selected regions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Colourful and interactive child’s puzzle tray with cutlery, cup and plate.
Tray, plate, knife, spoon, fork and cup all of the parts slot into place to form a puzzle. Made from melamine and dishwasher safe, this colourful interactive dinner tray from Royal VKB can be used to teach the correct table setting at mealtimes.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.










