Original Factory Melamine Childrens Plate for Latvia Importers
Original Factory Melamine Childrens Plate for Latvia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
continue on to further improve, to make sure product top quality in line with market and consumer standard requirements. Our firm has a excellent assurance program have already been established for Original Factory Melamine Childrens Plate for Latvia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Ukraine , European , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Allow us to work together to write a brilliant new chapter!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Build a cabinet to store all of your DVDs, CDs, books, and components. Everything can be shut and locked away to keep the kids out of your media and keep your family room clean. Requires specialty hardware, solid wood, and veneer plywood. This took a long time to design and build. Feel free to ask me any questions in the comments section below. Sorry for the long video. It was a very complex project!
Please subscribe and check out my other videos.
@greenworkbench
This unedited video shows how a pre-finished, solid wood edgeband is applied to a laminate panel with the MOBIL 2500 edgebanding press by Hoffmann Machine Company. The glue used is standard yellow PVA glue, no special catalysts or hotmelt adhesives are needed!
The wooden edgeband profiles are warmed in the pre-heater bar mounted above the machine. After a few minutes of warming up, the wood strip is placed “warm side up” on the main heating bar and glue is applied to the panel’s edge.
An adjustable miter stop is used to accurately position the panel’s square edge with the inside corner of the edgeband’ s miter. The reference bolt is adjusted to compensate for different edgeband thicknesses. This feature is a huge time saver and solves the alignment problems (e.g. sliding moulding) common when using bar clamps to apply mitered edges. With the bolt removed, the stop is used to align square-cut edges profiles as well.
The machine is operated with two pneumatic valves per station; one valve operates the horizontal cylinders pressing the panel against the back support plates. Once clamped in place, the second valve is actuated to pull the clamped panel straight down onto the edgeband.
The horizontal main heating bar warms the outside or face-side of the edge profile during the pressing process, relieving any stress induced by the pre-heating process.
Both heating elements have individual thermostats and the main heating bar is set to a lower temperature when prefinished moulding is applied (to avoid damage to the finish).
The round panel support discs can be adjusted to locate a finished edgeband profile flush with the panel surface (as shown in the video); when using an unfinished edgeband the supports are set to center panel on the edgeband and the protruding edges on both sides are later planed flush with a Hoffmann BH-556 Edge Lipping Planer.
The cycle time shown in the video is the actual time it takes to apply one edge of solid wood, prefinished edge moulding. The heated wood quickly draws the water out of the yellow glue, resulting in a strong, reliable glue bond in only minutes.
The MOBIL 2500 edgebanding press has a working length of 8 feet and features two clamping stations with two cylinders each while the MOBIL 3000 has a working length of 10 feet and features three clamping stations with two cylinders each.
More information, technical specs. and pricing can be found on our website www.Hoffmann-USA.com
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.











